Atrakcje turystyczne
Agroturystyka agroturystyka Województwa agroturystyka agroturystyka łódzkie agroturystyka Nowe Ostrowy
środa, 18 wrzesień 2019
 
 
Menu
Agroturystyka
Województwa
agroturystyka łódzkie
Szukaj
Kontakt
Atrakcje Turystyczne

Atrakcje turystyczne

Ogłoszenia Rynku Rolnego

Ogłoszenia rolniczeOferty agroturystyczne


OFERTY WYPOCZYNKOWE

Gospodarstwo Agroturystyczne Chrząszczewko

Gospodarstwo Agroturystyczne Nad Wodą

Hotel pod Świerkiem

Gościniec Świętokrzyski - Świetne miejsce na WEEKEND

Chata w lesie

Pokoje Gościnne BIOSLIP Częstochowa

Pod Jasionem

ZACISZE U ANNY

Agroturystyka "Pod laskiem"

Agroturystyka Leśny Dwór

Atrakcje turystyczne gminy Pieniężno

Dom Gościnny JODA

Agrokwatera Gulbin Suwalszczyzna

Gospodarstwo Agroturystyczne Dolina Bobrów

Chatka nad stawem

Gospodarstwo agroturystyczne Agro-Tour-Farm

Ośrodek Wczasowy PILSKO-WIERCHY

Ciekawe miejsca

Gmina Szczecinek

Gmina Kórnik

Gmina Nowe Ostrowy

Gmina Kleszczewo

Gmina Sicienko

Gmina Łobez

Gmina Pińczów

Ta strona używa plików cookies. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności, która zawarta jest w Regulaminie serwisu.

Nowe Ostrowy Gmina wiejska

Urząd Gminy Nowe Ostrowy
Nowe Ostrowy 80
99-350 Ostrowy
powiat kutnowski
województwo łódzkie
tel.(0 24) 356-14-00
fax (0 24) 356-14-00
e-mail: gmina@noweostrowy.pl

Gmina Nowe Ostrowy położona jest w północno – zachodniej części powiatu kutnowskiego na granicy Mazowsza i Kujaw. Gmina rolnicza znana od połowy XIX w z cukrowni, do niedawna jednej z większych w tym regionie kraju.

Przez gminę płynie rzeka Ochnia. W południowej części gminy występują kompleksy leśne, w których obszary cenne przyrodniczo objęte są ochroną prawną w formie rezerwatów przyrody: Perna i Ostrowy. W gminie Nowe Ostrowy zachowało się kilka interesujących obiektów zabytkowych. Za najcenniejsze uznać należy zespoły sakralne w Grochowie oraz Imielnie złożone z drewnianych kościołów oraz świątynię murowaną z XVII w. w Woli Pierowej.

Kościół p.w. św. Tomasza Apostoła w Grochowie - Gmina Nowe Ostrowy

Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Imielnie - Gmina Nowe Ostrowy

Budownictwo świeckie reprezentowane jest przez zespół dworsko-parkowy z poł. XIX w. w Imielnie, odrestaurowany nie dawno pałac i park w Misztalu oraz nieźle zachowany dwór w Grochowie, dzieło architekta Kornela Gabrielskiego. Prawnie chronioną architekturę przemysłową reprezentuje tutaj kompleks budynków cukrowni i zabudowania dworca kolejowego. Parki podworskie spotkać można również w Kołomi oraz Woli Pierowej.

Z terenu gminy Ostrowy pochodzi m.in. pisarze: Tadeusz Opalewski (1900-1980), autor powieści i opowiadań historycznych, w tym cykl Kroniki polskie. W Ostrowach urodził się także: uczony, dendrolog prof. Jerzy Grochowski (1899-1980) i działacz robotniczy Stanisław Szadkowski (1895-1942). W Ostrowach zmarł, przebywając u krewnych, Gustaw Rogulski (1839-1921), wybitny pedagog i kompozytor, odkrywca talentu i nauczyciel Ignacego Jana Paderewskiego. W Grochowie był proboszczem ks. Antoni Szandlerowski (1878-1911), znany poeta młodopolski. W lasach pod Ostrowami w 1833 r. pojmany został wybitny działacz niepodległościowy Artur Zawisza, urodzony w Sobocie, pow. łowicki.

Teren, który obecnie znajduje się w granicach gminy Nowe Ostrowy był zasiedlony od najdawniejszych czasów. Świadczy o tym kilkadziesiąt stanowisk archeologicznych pochodzących z różnych okresów. Najstarsze stanowiska pochodzą z epoki starożytnej. Jest ich około 30 z czego połowa pochodzi z epoki kamienia. Te najstarsze stanowiska występują na terenie wsi:

Imielno(2)
Grodno(6)
Grochów (6)
Imielinek (1)
Miksztal (4)
Niechcianów (7)
Wołodrza (3)
Wola Pierowa (2)
Kołomia (1)

Ze stanowisk pochodzą wióry, odłupki, okruch i rdzenie krzemienne oraz fragmenty ceramiki.
Znacznie mniej stanowisk pochodzi z epoki brązu. Jest ich tylko kilka. Znajdujące się w:

Misztalu (1)
Niechciałowie (1)
Wołodrzy (2)
stanowiska należą do kultury trzcinieckiej zaś występujące w Grodnie (3) oraz również w Misztalu (1) do kultury łużyckiej. Jedno ze stanowisk w Grodnie stanowi prawdopodobnie ślad cmentarzyska.
Z okresu Halszttatu pochodzi jeszcze mniej stanowisk bo zaledwie 5. Występują w Niechcianowie (2), Grodnie, Nowych Ostrowach i Grochowie. Poza jednym stanowiskiem w Niechcianowie należącym do kultury łużyckiej pozostałe stanowiska z Imielna, Grochowa, Niechcianowa, Miksztala i Wołodrzy przy czym w Wołodrzy we wszystkich czterech stanowiskach występują ślady wytopu żelaza.
Stanowiska z okresu wczesnego średniowiecza skupiają się w rejonie miejscowości Imielno, Imielinek, Niechcianów i Grodno, w mniejszym stopniu w rejonie Miksztala, Grochowa, Wołodrzy i Nowych Ostrów. W okresie późnego średniowiecza sytuacja ma się podobnie, z tym, że liczba punktów osadniczych znacznie wzrasta. Osadnictwo skupia się na terenie Imielna, Imielinka, Grodna, Grochowa, Kołomi i Wołodrzy w mniejszym stopniu w rejonie Misztala, Nowych Ostrów i Niechcianowa.
Jak widać osadnictwo na terenie gminy było rozmieszczone nierównomiernie. Elementem skupiającym osadnictwo była dolina rzeki Ochni i to nad nią jest skupiona większość stanowisk. W okresie nowożytnym liczba stanowisk podwaja się. Największe skupienia osadnictwa występują, podobnie jak we wcześniejszych okresach, w rejonie miejscowości Imielno, Imielinek, Grochów, Grodno, Wołodrza i Wola Pierowa. Dość nierównomiernie rozłożone są stanowiska w zachodniej części obszaru. Występują tu jednak znaleziska w pełnym przekroju chronologicznym od neolitu poczynając.

Jak widać z tego krótkiego przeglądu najczęściej zasiedlone na przestrzeni wieków tereny to rejony wsi: Imielno, Imielinek, Grodno, Grochów, Wołodrza i Niechcianów. Najciekawsze skupienie wielokulturowych stanowisk występuje w rejonie Grochowa i Niechcianowa. Do najciekawszych stanowisk należą stare gródki w Grochowie i Imielnie. W Grochowie znajduje się dobrze zachowany gródek stożkowaty zakwalifikowany jako ślad nowożytnego dworu na kopcu może również być śladem późnośredniowiecznej siedziby rycerskiej. W Imielnie znajduje się gródek stożkowaty z późnego średniowiecza lub z okresu nowożytnego. Jest to koniec podworski w parku w Imielnie. Do najciekawszych znalezisk należą związane z metalurgią żelaza z okresu wpływów rzymskich w rejonie Wołodrzy oraz stanowiska z okresu wczesnego i późnego średniowiecza oraz nowożytności(19,20,21) w rejonie Imielna.
Wiele z występujących na terenie gminy miejscowości ma wczesne udokumentowanie historyczne sięgające XVI w. Sieć osadnicza wykształciła się ostatecznie w późnym średniowieczu. W tym też czasie rozwijały się duże majątki ziemskie. Jeszcze w XIX w. teren gminy nie stanowił otwartego administracyjnie obszaru. Należał mianowicie do dwóch powiatów, trzech gmin i pięciu parafii, z których dwie znajdowały się na terenie obecnej gminy.
Większość terenu gminy należała do powiatu kutnowskiego a tylko miejscowość Kołomia i przynależne jej folwarki i wsie wchodziła w skład powiatu włocławskiego. Najwięcej na terenie obecnej gminy miejscowości przynależała do gminy Miksztal. Gmina ta obejmowała, poza miejscowościami należącymi dziś do gminy Nowe Ostrowy, znaczną liczbę miejscowości znajdujących się obecnie na terenie gminy Łanięta. Z obecnej gminy Nowe Ostrowy do gminy Miksztal należało sześć miejscowości. Były to: Grochów, Grochówek, Imielno, Kały, Miksztal i Niechcianów. Kołomia z przynależącymi jej miejscowościami należała do gminy Lubień. Do gminy Błonie należały miejscowości: Bzówki, Ostrowy, Perna i Wołodrza.

Do środowiska kulturowego na terenie gminy należą: obiekty budownictwa i architektury, zespoły zieleni, miejsca pamięci narodowej, stanowiska archeologiczne. Część z nich posiada status obiektów zabytkowych, część znajduje się w ewidencji WZK, część zaś stanowi wartość historyczno-kulturową.

Są to:

Obiekty architektury i budownictwa:
Zespoły kościelne:

Zespół kościoła parafialnego p.w. św. Tomasza Apostoła w Grochowie:

Kościół p.w. św. Tomasza Apostoła w Grochowie - Gmina Nowe Ostrowy

* kościół drewniany z 1681 r. obiekt zabytkowy nr dec. 405/314 z dn. 11.07.1967 r.
* dzwonnica drewniana z 1 poł. XIX w. obiekt zabytkowy nr dec. 406/315 z dn. 11.07.1967 r.
* ogrodzenie murowane z 2 poł. XIX w. obiekt z ewidencji WZK

Zespół kościoła paraf. P.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Imielnie:

Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Imielnie - Gmina Nowe Ostrowy

* kościół drewniany z przed 1685 r. obiekt zabytkowy nr dec. 407/316 z dn. 11.17.1967 r.
* dzwonnica drewniana z XVII w. przebud. W XIX w., obiekt zabytkowy nr dec. 408/317 z dn. 17.11.1967 r.
* kaplica grobowa Dezyderiusza Żeromskiego, murowana 1899 r. obiekt w ewidencji WKZ
* ogrodzenie murowane, obiekt w ewidencji WKZ

Zespół kościoła paraf. p.w. Św. Andrzeja w Woli Pierowej:

Kościół p.w. Św. Andrzeja w Woli Pierowej - Gmina Nowe Ostrowy

* kościół murowany z 1630 r. przebud. w 1920 r. z wystrojem architektonicznym, obiekt zabytkowy nr dec. 559 z dn. 23.02.1988 r.
* cmentarz kościelny, obiekt zabytkowy nr dec. 559 z dn. 23.02.1988 r.

Zespoły dworsko-parkowe:

Zespół podworski w Grochowie:

Zespół podworski w Grochowie - Gmina Nowe Ostrowy

* dwór murowany z lat 1879-1888 według projektu architekta Kornela Gabrielskiego, obiekt zabytkowy nr dec. 527 z dn. 01.09.1980 r.
* park krajobrazowy, obiekt zabytkowy nr dec. 527 z dn. 01.09.1980 r.

Zespół podworski w Imielnie:

Zespół podworski w Imielnie - Gmina Nowe Ostrowy

* dwór murowany z ok. poł. XIX, rozbud. W końcu XIX w., obiekt zabytkowy nr dec. 407/316 z dn. 11.07.1967 r.
* park krajobrazowy z ok. poł. XIX w. obiekt zabytkowy nr dc. 407/316 z dn. 11.07.1967 r.

Park podworski w Kołomi z poł. XIX w, obiekt zabytkowy nr dec. 659 z dn. 30.12.1998 r.

park podworski w Woli Pierowej z poł. XIX w., obiekt w ewidencji WKZ

Zespół dworski w Misztalu obiekt w ewidencji WKZ:

Zespół dworski w Misztalu - Gmina Nowe Ostrowy

*dwór murowany z 2 poł. XIX w.
* park krajobrazowy z kl. XIX.

Obiekty użyteczności publicznej:

Zespół dworca kolejowego w ewidencji WKZ:

Zespół dworca kolejowego - Gmina Nowe Ostrowy

* dworzec murowany z ok. 1925 r.
* nastawnia murowana z 1927 r.
* wieża ciśnień murowana z ok. 1900 r.
* dom mieszkalny murowany z 1898 r.
* lodownia murowana z 1890 r.

Zespół przemysłowy cukrowni „Ostrowy”:

Zespół przemysłowy cukrowni „Ostrowy” - Gmina Nowe Ostrowy

* cukrownia mur, z 1847 r., zniszczona pożarem w 1882 r., odbudowana w 1900 r., przebudowywana i remontowana w latach 20 i 30 XX w.
* buraczarnia ob. Parowozownia, mur. Z poł. XIX w.
* magazyn ob. dom mieszkalny, murowany z k. XIX w.
* warsztat murowany z 2 poł. XIX w., nadbudowany w latach 20 XX w.
* budynek gospodarczy, obecnie garaż murowany z końca XIX w.
* szpital, później magazyn cukru, później kino, murowane z końca XIX w.
* budynek biura, później stołówka i częściowo dom mieszkalny, murowany z końca XIX w.
* budynek administracyjny, murowany z końca XIX w.
* dom właściciela, murowany z 2 poł. XIX w.
* zespół siedmiu domów mieszkalnych, murowanych z 2 poł. XIX w.
* zajazd, później restauracja murowana z 2 poł. XIX w.
* park krajobrazowy z 2 poł. XIX w.

Budynki mieszkalne:
• willa murowana z lat 20-tych XX w. w Zieleńcu

Inne elementy środowiska kulturowego
• obiekty sztuki sepulkralnej; występują na historycznych cmentarzach; są świadectwem historii oraz ważnym elementem kultury i sztuki rzeźbiarskiej; znajdują się na cmentarzach w Woli Pierowej, Grochowie i Imielnie
• krzyże i kapliczki;

Miejsca pamięci narodowej:
• Wola Pierowa – pomnik lotników i kolejarzy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej – na cmentarzu rzymskokatolickim
• Ostrowy – cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej
• Dwie tablice pamiątkowe poświęcone ofiarom II wojny światowej na terenie Ostrowy Cukrownia; •Pomnik prof. Jerzego Grochowskiego w Ostrowach

Do obszarów i obiektów chronionych należą: rezerwaty przyrody, pomniki przyrody, lasy ochronne i park wiejski. Rezerwaty przyrody - jest ich na trenie gminy 4 są to:

Rezerwat „Ostrowy”
Rezerwat leśny o powierzchni 14,37ha częściowy, utworzony w 1969 r., chroniący fragmenty wielogatunkowego lasu liściastego o charakterze naturalnym. Znajduje się w zarządzie Nadleśnictwa Kutno. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i krajobrazowych fragmentu wielogatunkowego lasu liściastego o charakterze naturalnym.
Warstwę drzew tworzą: brzoza brodawkowata, lipa drobnolistna, grab pospolity, dąb szypułkowy i leszczyna o pokryciu 20-40 % powierzchni. W runie występuje wiele gatunków roślin zielnych i mchów. Najliczniej występujące to pokrzywa zwyczajna, podgorycznik, gajowce, konwalia majowa.

Rezerwat „Ostrowy – Bażantarnia”
Rezerwat leśny o powierzchni 28,58ha, częściowy, utworzony w 1975 r., chroniący fragment lasu liściastego o cechach zespołu naturalnego (starodrzew dębowy - ponad 130 drzew). Znajduje się w zarządzie Nadleśnictwa Kutno. Celem ochrony jest zachowanie, ze względów naukowych i krajobrazowych, fragmentu lasu liściastego o cechach zespołu naturalnego. Struktura drzewostanu jest kilkupiętrowa. Najwyższe piętro tworzy drzewostan dębowy, niższe lipa drobnolistna, jesion wyniosły, dąb szypułkowy oraz grab pospolity, klon polny, klon pospolity, klon jawor, brzoza brodawkowa. Głównym składnikiem podszytu jest leszczyna pospolita i podrost lipy drobnolistnej. Runo jest bardzo bogate. Występuje tu ok. 70 gatunków roślin zielnych i 20 gatunków mszaków.

Rezerwat „Perna”
Rezerwat leśny o powierzchni 15,75ha, częściowy, utworzony w 1975 r., chroniący fragmenty lasu liściastego o cechach zespołu naturalnego. Pozostaje w zarządzie leśnictwa Kutno. Celem ochrony jest zachowanie ze względu na naukowych i krajobrazowych fragmenty lasu liściastego o cechach zespołu naturalnego. Struktura drzewostanu jest kilkupiętrowa. Najwyższe piętro tworzą przestoje dębowe w wieku ok. 150 lat. Występuje tu zarówno dąb szypułkowy, jak i bezszypułkowy. Niższe piętro budują: grab pospolity, brzoza brodawkowata, młodsze osobniki obu dębów. W piętrze najniższym, oprócz gatunków już wymienionych spotkać można dziką gruszę i dziką jabłoń. Podszyt tworzy głównie leszczyna pospolita, której towarzyszy dereń świdwa. W runie znajduje się ok. 50 gatunków roślin i mszaków, a wśród nich rzadkie i chronione, jak podkolan biały i kruszczyk szerokolistny.

„Dąbrowa Świetlista” w Pernie
Rezerwat leśny częściowy o powierzchni 40,13 ha, utworzony w 1990 r., chroniący naturalny zespół świetlisty dąbrowy z bogatą florą. Pozostaje w zarządzie nadleśnictwa Kutno. Celem ochrony jest zachowanie naturalnego zespołu świetlistej dąbrowy, rzadko u nas spotykanego w tak dobrze wykształconej postaci z bogatą florą. Jest to widny ciepłolubny las dębowy złożony z trzech warstw roślinności, charakteryzujący się w swoistym i bogatym składem gatunkowym. Piętro górne tworzy dąb bezszypułkowy w wieku 90 – 120 lat pochodzący częściowo z sadzenia, a częściowo z odnowienia naturalnego z nasion. Podszyt słabo lub umiarkowanie zwarty składa się z wielu gatunków krzewów, nielicznych odrostów dębu, grabu pospolitego, jabłoni dzikiej. Najliczniej rośnie tu wiciokrzew, suchodrzew, głóg jednoszyjkowy, trzmielina brodawkowata i europejska, tarnina, porzeczka alpejska, jarząb pospolity. Runo bardzo bogate, wiele roślin o okazałych barwnych kwiatach. Występują między innymi pięciornik biały, miodunka wąskolistna, jaskier wielokwiatowy, dzwonek brzoskwiniowy, dziurawiec skąpolistny, miodownik melisowaty, pierwiosnek lekarski, turzyca palczasta, przylaszczka pospolita, perłówka zwisła i wiele innych.

Pomniki przyrody

Na terenie gminy znajduje się 9 pomników przyrody. Są to:

Dąb szypułkowy na terenie parku zabytkowego w Grochowie
Lipa drobnolistna i topola niekłańska w parku wiejskim w Misztalu
Dwa białodrzewy przy dworcu PKP w Nowych Ostrowach
Cztery dęby szypułkowe w parku wiejskim w Ostrowach

Parki wiejskie

Jest ich na terenie gminy cztery. Stanowią pozostałość po dawnych zespołach podworskich z których pozostał tylko park. Są to:

Park wiejski w Misztalu
Park wiejski w Ostrowach
Park wiejski w Woli Pierowej

Wszystkie parki są bardzo zniszczone i przekształcone. Zniszczeniu uległ zarówno drzewostan jak i historyczne założenia. Jest to duża strata dla kultury, historii tej ziemi oraz atrakcyjności turystycznej gminy.

Lasy ochronne

Występują tu lasy wodochronne oraz uszkodzone przez przemysł. Lasy wodochronne obejmujące większość obszaru uroczyska Ostrowy. Lasy uszkodzone przez przemysł obejmują uroczysko Grodno, uroczysko Misztal oraz część uroczyska Ostrowy.

Reasumując podstawowe uwarunkowania środowiska przyrodniczego należy stwierdzić, że gmina charakteryzuje się następującymi podstawowymi cechami rzutującymi na całokształt jej działalności gospodarczej. Są to:

- rzeźba terenu, w której wyróżnia się: szerokie płaskie doliny zajęte przez użytki zielone rzek Ochni i Lublinianki, duża ilość małych, głęboko wciętych dolin, oraz płaskie powierzchnie wysoczyzn o warunkach korzystnych zarówno dla zainteresowania jak i dla rolnictwa
- gęsta sieć niewielkich cieków
- brak większych zbiorników wodnych
- mała ilość opadów rzutująca niekorzystnie na warunki gruntowo-wodne gminy a tym samym na gospodarkę rolną
- silne zanieczyszczenie wód rzeki Ochni
- dobre gleby preferujące gminę do rozwoju rolnictwa
- warunki odpowiednie do rozwoju rolnictwa ekologicznego
- eksploatacja złóż kruszywa o zasiągu ponadlokalnym
- obszary i obiekty o wysokich walorach przyrodniczych objęte ochroną i wskazane do ochrony.

Gmina ma korzystne warunki dla rozwoju rolnictwa i ta funkcja powinna pozostać jako funkcja podstawowa uzupełniona obiektami dla obsługi rolnictwa oraz przetwórstwa rolniczego.

Prawa do tekstu i zdjęć należą do Urzędu Gminy Nowe Ostrowy lub wskazanych w tekście osób. Przedruki po uzyskaniu zgody Urzędu Nowe Ostrowy.

Niezbędnik dnia
18 Września 2019
Środa
Imieniny obchodzą:
Dobrowit, Irena,
Irma, Józef,
Ryszarda, Stefania,
Tytus, Zachariasz
Do końca roku zostało 105 dni.
Polecamy

Zamek w Niedzicy

Agroturystyka Niedzica

Zamek w Malborku

Agroturystyka Malbork

Ruiny Zamku Smoleń

Agroturystyka Smoleń

Ruiny Zamku Ogrodzieniec

Agroturystyka Ogrodzieniec

Ruiny Zamku Rabsztyn

Agroturystyka Rabsztyn

Zalew w Wolbromiu

Agroturystyka Wolbrom

Agroturystyka w Wolbromiu

Agroturystyka Wolbrom

Ruiny zamku w Pilicy

Agroturystyka Pilica

Ruiny zamku Ojców

Agroturystyka Ojcow

Morskie Oko

Agroturystyka Zakopane

Morskie Oko w Maju

Agroturystyka Zakopane

 
Agroturystyka Agroturystyka